Pytania do Burmistrza
Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.
Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:
- dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
- zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
- zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
- pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.
Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.
Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.
proszę o informację jak długo potrwa remont kładki /na wysokości ul. Żabie oczko/
i czy będzie on polegał tylko na przykręceniu na nowo starych, zniszczonych desek?
Na nowo przykręcone deski są niestabilne i ruszają się,
a pomiędzy nimi są znacznie większe przerwy niż były przed remontem.
Do siatki zamiast barierek, można było się przyzwyczaić przez ostatnie trzy tygodnie.
…a fachowców w tym tygodniu nie było w ogóle widać…
Pozdrawiam
Szanowny Panie,
Remont kładki zostanie zakończony do 10 pażdziernika zgodnie z umową, ilość desek się nie zmieniła tak ze wielkość przerw między deskami pozostaje taka sama, ponadto przy uzgadnianiu zakresu naprawy nie była brana pod uwagę wymiana desek na pomoście górnym kładki , ruszające się deski będą dodatkowo mocowane do konstrukcji. Ekrany zostały zdemontowane do naprawy poprzez usunięcie skorodowanych fragmentów blach i zastąpienie ich nową blachą i powtórne malowanie całych ekranów.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Andrzej Rogalski - Podinspektor w Referacie TOM
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że OSP Milanówek nie otrzyma dotacji na sprzęt ratowniczo gaśniczy z Województwa Mazowieckiego w 2012 roku. Jednostka otrzymała taką dotację na sprzęt z Województwa Mazowieckiego w roku 2010 i 2011r.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Łukasz Ryk Referat OC Urzędu Miasta Milanówka
Szanowny Panie
uprzejmie informuję, że studzienki chłonne przyjmują ograniczoną ilość wody opadowej, a jej nadmiar stagnuje na ulicy. Dlatego też można odnieść wrażenie, że studnie są zamulone. One wchłoną pozostałą ilość wody w dłuższym czasie. Studnie zgłoszone przez Pana na razie nie wymagają czyszczenia.
poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Wiesław Krendzelak - Kierownik Referatu TOM
Chciałbym wyrazić swoje zdanie na temat funkcjonowania Naszej straży miejskiej i sensu jej opłacania za pieniądze Naszego Miasta. Podam kilka najważniejszych przykładów które upewniają mnie że straż miejska w Milanówku jest nam niepotrzebna. Ostatnio jadąc do pracy godzina 09:20 widziałem patrol straży miejskiej naszej Milanowskiej gdzie jeden ze strażników miejskich po prostu sobie spał. Prawie codziennie widzę jak straż miejska wykorzystuje samochód służbowy do prywatnych celów np. do robienia zakupów z rodziną ( no chyba że w straży miejskiej pracują niepełnoletnie dzieci). Przy dworcu PKP vis a vis siedziby straży miejskiej gdzie są dwa miejsca przeznaczone do parkowania pojazdów osób niepełnosprawnych były zajęte przez samochody bez widocznej "niebieskiej" naklejki na szybie czy karty parkingowej i żaden ze strażników nie podjął interwencji. Numer telefonu SM 986 i 22 7248045 nie jest w ogóle odbierany.
Trochę szkoda patrzeć na pracę Naszej Milanowskiej straży miejskiej wiedząc że pracują za Nasze pieniądze.
Szanowny internauto
W odpowiedzi na skierowany do Burmistrza Miasta Milanówka e-mail uprzejmie informuję, że z uwagi na brak danych umożliwiających identyfikację opisywanego zdarzenia (data, godzina, miejsce, ewentualnie numer identyfikacyjny strażnika) trudno odnieść się do zawartych uwag na temat sposobu pełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy Straży Miejskiej z Milanówka .
Jeżeli dysponuje Pan danymi potwierdzającymi przedstawione uwagi proszę o ich nadesłanie na adres e-mailowy Burmistrza Miasta lub do Komendanta Straży Miejskiej w Milanówku (straz_miejska@milanowek.pl), można je przekazać również osobiście.
Nadmieniam, że w bieżącym roku do dnia 6 sierpnia w Straży Miejskiej w Milanówku odnotowano 1278 zgłoszeń mieszkańców dot. różnych zdarzeń, a to przeczy stwierdzeniu, że nie można dodzwonić się do Straży.
Ponadto informuję, że w Straży Miejskiej zainstalowana jest centrala ISDN umożliwiająca jednoczesne uzyskanie dwóch połączeń telefonicznych na numer 22-724 80 45 i jednego na numer alarmowy 986. Może się jednak zdarzyć, że dyżurny Straży przyjmujący jedno zgłoszenie nie jest w stanie odebrać innego połączenia i prowadzić dwóch lub trzech rozmów w tym samym czasie.
Dodaję, że parking dla osób niepełnosprawnych na ul. Warszawskiej przy budynku Straży Miejskiej kontrolowany jest systematycznie, lecz z oczywistych powodów nie jest możliwe ustawienie tu stałego posterunku. Może więc zaistnieć sytuacja, że osoba nieuprawniona zatrzyma się w tym miejscu i nie nastąpi natychmiastowa reakcja strażników w tej sprawie. Zapewniam jednak że dłuższy postój w tym miejscu osób nieuprawnionych nie pozostaje niezauważony przez strażników.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Ryszard Malinowski - Zastępca Burmistrza Miasta Milanówka
dlaczego nasze miasto jest tak brudne i zaniedbane. Przyklad z najbliższej mi okolicy - chodnik na ulicy Średniej zarasta jakimś zielskiem a piasek z brzegów ulicy nie był chyba sprzątany od momentu utwardzenia tej ulicy.
Szanowna Pani
W odpowiedzi na Pani maila, uprzejmie informuję, że miasto jest systematycznie sprzątane.
Jeśli chodzi o ulicę Średnią, to chodnik zostanie odchwaszczony w przyszłym tygodniu.
Ze względu na planowane w sierpniu roboty budowlane, związane z budową sieci kanalizacji sanitarnej, uprzątnięcie ulicy Średniej odbędzie się dopiero po zakończeniu inwestycji.
Z poważaniem
Z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Emilia Misiak – kier. referatu ochrony środowiska
Ja również jestem za likwidacją Straży Miejskiej , niestety ale jej efekty są bardzo mizerne a strażnicny robią dobrą minę do złej gry.
Już wielkrotnie prosiłem na łamach tej strony o zaprowadzenie porządku na schodach proawdzących na wiadukt samochodwowy przy ulicy Warszawskiej , niestety ale cały czas gromadzą się tam liczne grupy zazwyczaj młodych osób, które blokują wejście na ten wiadukt robia sobie tzw "imprezyki" do rana .
Prosiłem, dzowniłem , rozmawiałem i co ? .. I nic Straż Miejska jest w tym temacie niekompetenta i naprawdę proszę mi wierzyć nic nie robią, jestem świadkiem jak straż patrolowała te miejsce i nawet nie intrweniowała po prostu pojechali dalej a grupa stała i piła piwo dalej śmiejąc się do rozpuku , po paru piwach to nie jest już smiech ale darcie MORDY .
Panie Burmistrzu to panu podlega Straż Miejska więc kieruje to w pana stronę już po raz kolejny licząc na poprawę bezpieczeństwa w naszym mieście a w szczególniości w tym miejscu.
Pozdr.
Szanowny Panie.
W odpowiedzi na pismo przesłane drogą elektroniczna w dniu 25.07.2012 r. do Burmistrza Miasta Milanówka uprzejmie informuję, że podtrzymuję stanowisko w sprawie zasadności funkcjonowania Straży Miejskiej wyrażone w odpowiedzi z dnia 13.07.2012 r.
Pragnę ponadto zaznaczyć, że za stan bezpieczeństwa ponoszą odpowiedzialność funkcjonariusze policji, zaś strażnicy miejscy ustawowo odpowiadają między innymi za stan porządku publicznego. Mimo to strażnicy miejscy w ramach służb patrolowych podejmują również działania na rzecz bezpieczeństwa. Patrole Straży Miejskiej podejmują interwencje na schodach prowadzących na wiadukt przy ul. Warszawskiej jak i od strony ul. Krakowskiej zarówno po zgłoszeniach mieszkańców jak i z własnej inicjatywy. W roku 2012 r. odnotowano 10 zgłoszeń od mieszkańców w sprawie podjęcia interwencji w rejonie schodów na wiadukt przy ul. Warszawskiej, jednak siedem z tych zgłoszeń było anonimowych, jedno od Zastępcy Komendanta Straży Miejskiej i tylko w dwóch przypadkach zgłaszający przedstawiali się.
Pragnę Pana poinformować, że „przedmiotem ochrony określonym w art. 51 kodeksu wykroczeń (Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny …) jest prawo obywateli do niezakłóconego spokoju i porządku publicznego oraz niezakłócony spoczynek nocny, które nie powinny być zakłócone jakimikolwiek zachowaniami wykraczającymi poza ogólnie, czy też zwyczajowo przyjęte normy społecznego zachowania się. W rozumieniu art. 51 KW zakłócenie spokoju publicznego oznacza takie zachowanie podjęte w miejscach ogólnodostępnych lub też niedostępnych, które narusza stan równowagi psychicznej nieoznaczonej liczby osób znajdujących się w miejscu publicznym, przy czym skutek działania sprawcy, przewidziany w dyspozycji przepisu, musi wystąpić przynajmniej w stosunku do jednej osoby”. Reasumując - w przypadku braku imiennego zgłoszenia dot. zakłócania spokoju, spoczynku nocnego lub porządku publicznego występuje brak znamion wykroczenia określonego w art. 51 kodeksu wykroczeń.
Dodaję, iż w ramach swoich uprawnień poleciłem Komendantowi Straży Miejskiej wzmożenie kontroli rejonu schodów na wiadukt, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej przez patrole SM, a w razie potrzeby również przez patrole z Komisariatu Policji w Milanówku.
Po uzgodnieniach z Zastępcą Komendanta Straży poleciłem Ogrodnikowi Miejskiemu wycięcie - prześwietlenie krzewów w tym rejonie, tak by została ograniczona możliwość przebywania tam osób dopuszczających się spożywania alkoholu i innych wykroczeń. Ponadto rozważana jest możliwość, choćby czasowego umieszczenia kamery monitoringu wizyjnego miasta z podglądem na schody, co pozwoli strażnikom podejmować interwencje w chwili ujawnienia wykroczenia i na uzyskanie materiału dowodowego w sprawie nawet wówczas, gdy nie było oficjalnego zgłoszenia w tej sprawie.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Ryszard Malinowski
Zastępca Burmistrza Miasta Milanówka
Chciałbym się zapytać, kiedy będą poprowadzone kable światłowodowe na ulicach: Daleka, Mała, Wojska Polskiego. Kable połączeń sieciowych w naszym mieśćie są przestarzałe a prędkość internetu nie przekracza 4mb/s. Wszystkie miasta obok już mają założone światłowody. Z tego co wiem to w umowie ramowej pomiędzy UKE a TPSA, TPSA zobowiązało się do położenia światłowodów a pieniądzę z Unii są już na ten cel przydzielone.
Szanowny Panie,
Od pewnego czasu staramy się śledzić prace związane z rozbudową wspomnianej infrastruktury. Z informacji, które posiadamy, Milanówek od ponad roku jest objęty programem rozbudowy sieci szerokopasmowej mający docelowo objąć całe miasto. Prace, zarówno projektowe jak i budowlane, są w toku. Szczegółowy harmonogram leży w wyłącznej gestii samego inwestora, w tym przypadku oczywiście TPSA i nie jest nam znany. Pozostaje nam z nadzieją oczekiwać szybkiego zakończenia ww. inwestycji.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Tomasz Krysiak -Kierownik Referatu GiGP
Szanowny Panie
W odpowiedzi na Pana pytanie informuję, że sprzedaż tego samochodu nie spowoduje pogorszenia stanu wyposażenia jednostki OSP przy ul. Warszawskiej oraz nie wpłynie na stan bezpieczeństwa mieszkańców Miasta Milanówka.
Z poważaniem
Z upoważnienia Burmistrza Miasta Milanówka
Łukasz Ryk Referat OC Urzędu Miasta Milanówka
do góry stronySzanowny Panie,
Uprzejmie informuję, że wodę ze studni chłonnych wypompowuje firma pana Stanisława Olkowskiego z Milanówka, a jej pracę nadzoruje pracownik referatu Technicznej Obsługi Miasta. Studnie chłonne są oczyszczane w trakcie wypompowywania z nich wody – woda wypompowywana jest wraz z namułem. Dodatkowo, na polecenie referatu TOM studnie te są też czyszczone z namułu, a studzienki wskazane przez Pana będą przejrzane i udrożnione.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Wiesław Krendzelak - Kierownik Referatu TOM
do góry strony
nawiazujac do wypowiedzi pana JEZEGO AUGUSTYNIAKA Z DNIA 23-05-2012 CYTUJE
upewnia mnie
co do bezzasadności utrzymywania
za pieniądze podatnika straży miejskiej a może zlikwidować tę organizację która nie bardzo wie co robić
a uzyskanych oszczędności opłacić ( dofinansować) dodatkowe etaty w policji
może być lepszy efekt
I to ma ses juz wiele miast w polsce pozbylo sie lub zamieza pozbyc owej formacji ;sytuacja finansowa miasta i tak nie jest w dobrej kondycji aby dotowac owa jednostke ktora i tak nie przynosi miastu zadnych zysków wrecz przeciwnie.
Utrzymywanie struktury Straży Miejskiej pociąga za sobą nieuzasadnione wydatki na utrzymanie siedziby oraz funkcjonariuszy Straży Miejskiej
Straż nie ma odpowiednich uprawnień i posłuchu społecznego, aby skutecznie wpływać na bezpieczeństwo i porządek w mieście W PRZECIWIENSTWIE DO FUNKCJONARIUSZY POLICJI.
JESTEM PEWIEN IZ WIEKSZASC MIESZKANCOW MILANOWKA JEST PODOBNEGO ZDANIA ,A MOZE DAC MOZLIWOSC WYPOWIEDZENIA SIE WYBORCA NA TEMAT PRZYDATNOSCI STRAZY KTORA I TAK JEST NIE WIDOCZNA (CHYBA ZE W BIEDRONCE JAK Z ZONA ROBIONE SA ZAKUPY SLUZBOWYM SAMOCHODEM)
MYSLE ZA GRA JEST WARTA SWIECZKI-UCZMY SIE NA PRZYKLADACH INNYCH MIAST KTORE POPRAWILY SWOJE BEZPIECZENSTWO WRAZ Z KONDYCJA FINANSOWA.
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na pismo przesłane drogą elektroniczną w dniu 5.07.2012 r. do Burmistrza Miasta Milanówka uprzejmie informuję, że Straż Miejska w Milanówku jest zaliczana do najstarszych tego typu formacji funkcjonujących w naszym kraju. W ponad 20 letnim okresie funkcjonowania Straż Miejska w Milanówku realizując swe ustawowe obowiązki i działając zgodnie z przysługującymi uprawnieniami w pełni potwierdziła zasadność decyzji o jej utworzeniu.
Pragnę zauważyć, że intencją ustawodawcy określającego prawne warunki tworzenia i funkcjonowania straży miejskich nie było powoływanie instytucji przynoszących zyski finansowe lokalnym samorządom (takiego zadania nie przydzielono także policji) ani tworzenie „policji bis” - stąd ustawowy zakres uprawnień i obowiązków funkcjonariuszy Policji i Straży nie jest tożsamy, choć w wielu płaszczyznach zbieżny - wówczas służby te współdziałają ze sobą. Współpraca milanowskich policjantów i strażników miejskich oceniana jest pozytywnie tak przez władze samorządowe miasta Milanówka jak i przez kierownictwo służbowe Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Maz sprawujące nadzór nad działalnością Komisariatu Policji w Milanówku. Do podstawowych zadań Policji należy m.in. ochrona bezpieczeństwa i porządku publicznego, a jednym z głównych zadań Straży jest ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych.
Trudno zgodzić się z Pana sugestiami, iż osoby kontestujące ustawowe, przysługujące strażnikom miejskim uprawnienia będą w pełni respektować analogiczne uprawnienia policjantów.
Nadmieniam ponadto, iż spostrzeżenia i uwagi (umożliwiające identyfikację zdarzenia i jego uczestników) dotyczące niewłaściwego postępowania milanowskich strażników może Pan przekazywać władzom samorządowym naszego miasta lub bezpośrednio do Komendanta jako przełożonego strażników.
Dodaję ponadto, że corocznie, już tradycyjnie Straż Miejska w Milanówku organizuje dla uczniów milanowskich szkół podstawowych i gimnazjalnych Konkursy propagujące znajomość przepisów prawa o ruchu drogowym i bezpieczeństwo korzystających z dróg. Organizatorzy wyróżniają uczestników Konkursu nagrodami i upominkami – niektóre z tych produktów kupowane są przez pracowników i pracownice Straży w marketach, w tym również w milanowskiej „Biedronce” i wtedy mogą korzystać ze służbowego, oznakowanego radiowozu, ale przy tej czynności nie posiadają identyfikatorów z danymi dot. ich stanu cywilnego.
Zgadzam się za to w pełni ze stwierdzeniem, że samorządy, gdzie stan finansów publicznych uległ poprawie mogą wpływać i przyczyniać się do poprawy stanu bezpieczeństwa, choć to rola Policji.
Opinie na temat funkcjonowania straży gminnych (miejskich) mogą być różne - nie zmienia to jednak faktu, że w skali kraju liczba tego typu jednostek ciągle zwiększa się.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Ryszard Malinowski
Zastępca Burmistrza Miasta Milanówka