Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Miasto Milanówek


Milanówek – ponad 15-tysięczne miasteczko o powierzchni 13,52 km2 położone ok. 30 km od Warszawy. Wraz z sąsiadującymi miastami: Brwinowem i Podkową Leśną, Milanówek tworzy Podwarszawskie Trójmiasto Ogrodów. Zanurzona w zieleń najstarsza część miasta z willową architekturą czasów przedwojennych oraz 200-stu letnim starodrzewem, należące do tzw. strefy ochrony konserwatorskiej, stały się swoistym muzeum przyrody i architektury, chętnie odwiedzanym przez turystów i architektów szukających twórczych inspiracji. A dobry mikroklimat i konsekwentnie prowadzona polityka ekologiczna, daje olbrzymi komfort zamieszkania i wypoczynku.

Na przełomie XIX i XX wieku, z inicjatywy właściciela miejscowego majątku - Michała Lasockiego, Milanówek przekształcił się ze wsi szlacheckiej w modne letnisko, które upodobała sobie „warszawska śmietanka”. Wraz z utworzeniem tu przystanku Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej miasteczko zaczęło się dynamicznie rozwijać.

W okresie II wojny Światowej Milanówek był jednym z najważniejszych ośrodków dowodzenia, szkolenia i zakrojonej na szeroką skalę walki z okupantem na terenie Zachodniego Mazowsza, a po upadku Powstania Warszawskiego pełnił przez pewien czas rolę nieformalnej stolicy Polski Podziemnej, zyskał wtedy nazwę ”Mały Londyn”.

Na każdym kroku tradycja przeplata się tu ze współczesnością. Na charakter Miasta-ogrodu ma wpływ m.in. polityka małych przedsiębiorstw, które obecne na lokalnym rynku dziś, swoimi tradycjami sięgają lat przedwojennych. To tu znajduje się kolebka polskiego jedwabnictwa oraz miejsce produkcji słynnych wyrobów cukierniczych – milanowskich krówek.

W Milanówku funkcjonuje dobrze rozwinięta baza sportowo-rekreacyjna: korty tenisowe odkryty basen miejski, dwie hale sportowe, ścianka wspinaczkowa, skate park. Piłkarską wizytówką miasta jest miejscowy Klub Sportowy Milan, grający na zmodernizowanym obiekcie z pełnowymiarowym boiskiem ze sztuczną nawierzchnią na Turczynku. W 2010 roku otwarty został zespół boisk „Orlik”, na którym rozgrywana jest m.in. Liga Siódemek.

Życie kulturalne w mieście, oprócz Milanowskiego Centrum Kultury, aktywnie kreują organizacje pozarządowe i lokalne kawiarenki, jak również Galeria Ars Longa – największa prywatna galeria sztuki współczesnej w Polsce. Jedną z cyklicznych imprez z jakich szczyci się Milanówek jest Festiwal Otwarte Ogrody, podczas którego w przestrzeni prywatnych ogrodów odbywają się m.in. koncerty, wystawy i spotkania z artystami.

Milanówek to również miasto inwestycji. Jedną z nich, odpowiadającą na potrzeby mieszkańców była budowa nowoczesnego publicznego przedszkola, które może przyjąć 250 dzieci. Korzystając z dofinansowania ze środków unijnych gmina kontynuuje rozbudowę systemu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej, której celem jest ochrona środowiska naturalnego Miasta-ogrodu, jakim jest Milanówek.

W mieście od roku 1993 działa bezpłatny, zintegrowany system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. To sprawiło, że Milanówek uznany został w 2011 r. za „Ekologicznego lidera Mazowsza”.

Zapraszamy serdecznie do Milanówka!