Pytania do Burmistrza
Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.
Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:
- dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
- zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
- zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
- pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.
Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.
Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.
Szanowna Pani Justyno!
W odpowiedzi na Pani maila z dnia 11.04.2007 r. uprzejmie informuję, że miasto Milanówek ze względu na swój „leśno-parkowy” charakter stwarza dogodne warunki bytowania dla różnych przedstawicieli świata zwierzęcego, w tym ptaków.
W celu wyjaśnienia myślę, że miała Pani na myśli gawrony, gdyż kruki raczej unikają miast i nie żyją aż w tak licznych stadach.
Jednocześnie informuję, że gawron jest ptakiem prawnie chronionym. W stosunku do tych gatunków stosuje się zakazy określone w art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r o ochronie przyrody, między innymi zakazuje się niszczenia ich gniazd.
Ponadto zgodnie z Programem Ochrony i Kształtowania Środowiska Miasta Milanówka wraz z Planem Gospodarki Odpadami na lata 2004-2011, w celu ochrony awifauny na terenie naszego miasta wprowadzono ochronę miejsc lęgowych gatunków chronionych.
Wobec powyższego nie możemy podjąć żadnych działań, które spowodowałyby ich przeniesienie z terenów, na których występują obecnie.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Szanowny Panie,
W odpowiedzi na maila z dnia 02.04.2007 r., uprzejmie informuję, że Gmina Milanówek ze względu na swój charakter miasta-ogrodu, prowadzi działania, mające na celu dbałość o środowisko przyrodnicze. Miasto położone jest w 90 % w Warszawskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. W obszarze tym zakazuje się realizacji przedsięwzięć mogących znacząca oddziaływać na środowisko.
Wobec powyższego wszelkie planowane inwestycje w trakcie postępowania administracyjnego są szczegółowo sprawdzane pod względem ich ewentualnego oddziaływania na środowisko. Ponadto Gmina przeprowadza kontrole zakładów pod kątem ochrony środowiska.
Jednocześnie ważnym zadaniem dla Gminy jest prowadzenie umiejętnej polityki sprzyjającej powstawaniu i funkcjonowaniu sektora małych i średnich przedsiębiorstw nieuciążliwych dla środowiska, a przynoszących dochody Gminie.
Natomiast przedsiębiorcy prowadzący działalność na szeroką skalę o znacznym stopniu uciążliwości informowani są o możliwościach korzystnej z ich punktu widzenia lokalizacji firm poza terenem Milanówka.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Uprzejmie informuję, że świerki, którymi ozdabiane są skwery w okresie świątecznym, na terenie miasta Milanówka kupujemy w szkółkach wyspecjalizowanych w sprzedaży dużych , wieloletnich drzew, rosnących pod liniami elektroenergetycznymi.Tym niemniej pragnę Panią poinformować, że na skwerze przy targowisku miejskim, i na skwerze F.A. Ossendowskiego (róg ulicy Krakowskiej i Kościuszki) planowane jest posadzenie jodeł kalifornijskich (3-4 m wysokości) w przyszłym roku.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
W odpowiedzi na pytanie z dnia 26.11.2006r. uprzejmie informuję, że następna akcja - wywóz liści, będzie przeprowadzona wiosną 2007r.Ponadto, informuję, o możliwości odebrania liści przez firmę AMINEX, prowadzącą na terenie miasta selektywną zbiórkę odpadów. Liście należy włożyć do worków przeznaczonych na „bio-odpady” z logo firmy i wystawić zgodnie z kalendarzem odbioru odpadów segregowanych , właściwym dla danego kwartału. Koszt usługi zawarty jest w cenie zakupionych worków. Cena worków na bio - odpady 60 litrowe wynosi 2 zł, worki dostępne są w poniższych punktach:1. Sklep Ogrodniczy przy ul. Warszawskiej 192. Sklep Ogrodniczy przy ul. Królewskiej 943. Sklep Majster na Targowisku Miejskim4. Sklep Chemiczno-Kosmetyczny przy ul. Warszawskiej 28 A5. Sklep Spożywczo - Chemiczny przy ul. Marszałkowskiej 306. Sklep Spożywczy przy ul. Piaski 27. Sklep Ogólno-Spożywczy przy ul. Łąkowej 16Szczegółowych informacji na temat selektywnej zbiórki odpadów komunalnych i terminów wywozu udzieli Referat Ochrony Środowiska, Urzędu Miejskiego w Milanówku, ul. Kościuszki 45; tel: (22) 758 30 61 wew. 221,212,e-mail: środowisko@milanowek.pl
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
W odpowiedzi na pytanie z dnia 26.11.2006r. uprzejmie informuję, że w celu wyeliminowania uciążliwości związanych z sezonowym – jesiennym i wiosennym wypalaniem liści w Milanówku Rada Miasta Milanówka wprowadziła uchwałą Nr 18/IV/94 z dnia 27.09.1994r zakaz wypalania liści na terenie Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego Miasta Milanówka.
Palenie odpadów komunalnych zarówno na posesjach jak i w instalacjach grzewczych jest zabronione. Powyższe sprawy regulują stosowne przepisy tj. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001r.o odpadach, Ustawa Prawo Ochrony Środowiska, i prawo miejscowe.Powyższe prawo egzekwuje Straż Miejska, kontrolując posesje pod względem utrzymania czystości i porządku oraz prawidłowej gospodarki odpadami. Podczas kontroli mieszkańcy są również informowani o skutkach spalania odpadów.W ostatnim czasie (tej jesieni) Straż Miejska zanotowała nieliczne zdarzenia emisji zanieczyszczeń do powietrza będącej jednakże wynikiem palenia w kuchniach i piecach grzewczych, nie zaś wypalania liści.
W związku z rozpoczęciem okresu grzewczego, w najbliższym czasie zwrócę się na łamach Biuletynu Miasta Milanówka z ponownym apelem do mieszkańców Milanówka, aby dbali o nasze wspólne środowisko i nie spalali odpadów bytowych w piecach, kuchniach czy kominkach.
Jednocześnie informuję, że przepisy prawne nie określają rodzaju instalacji ogrzewczej dla budynków jednorodzinnych, wobec powyższego może to być zarówno węgiel, drewno czy też inny surowiec opałowy.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
W odpowiedzi na Pana pytanie, dotyczące zakłócania spokoju w związku z prowadzoną działalnością (restauracja) przylegającą do Pana mieszkania, uprzejmie informuję co następuje:
W przypadku stwierdzenia kolejnych zajść proszę kierować informację do Straży Miejskiej w Milanówku (bezpłatny numer z telefonu stacjonarnego – 986, lub 7248045), która w ramach swoich kompetencji podejmie próby rozwiązania nurtującego Pana problemu.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Na wstępie chciałbym serdecznie przeprosić za tak długą zwłokę w udzieleniu odpowiedzi na Pana maila. Poniżej załączam odpowiedzi na Pana pytania z dnia 08.09.2006r.:
Ad.1 Miasto Milanówek przekazuje posegregowane odpady firmie AMINEX.Firma Aminex posiada własną bazę, gdzie następuje oczyszczanie i sortowanie odpadów na poszczególne frakcje po czym odpady przekazywane do ponownego przetworzenia.
- makulatura jest przekazywana do papierni,
- szkło do huty szkła,
- tworzywa sztuczne są przekazywane producentom opakowań,
- złom do huty,
- bio – odpady dostarczane są do Miejskiej Kompostowni w Grodzisku Mazowieckim.
Ad.2 Przedmiotem działania firmy Aminex jest gospodarka odpadami ze szczególnym uwzględnieniem recyklingu surowców wtórnych.Na terenie miasta Milanówka firma Aminex świadczy usługi w zakresie odbioru odpadów posegregowanych w kolorowych workach (system obejmujący zabudowę jednorodzinną) oraz z kolorowych pojemników ustawionych przy zabudowie wielorodzinnej.
Jednocześnie pragnę powiadomić, że Dzień Milanówka poświęcony segregacji już się odbył - w dniu 03.09.2006r.
W załączeniu przesyłam tekst Milanówek Miasto – Ogród, o który Pan prosił w mailu.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
W odpowiedzi na Pana e-mail odnośnie tekstu, który ukazał się w ostatnim numerze Biuletynu Miasta Milanówka Nr 7 (2006), dotyczącego oczyszczalni ścieków i kompostowni w Grodzisku Mazowieckim, informuję, że:
1. gmina Milanówek przedstawiła swoje stanowisko w sprawie modernizacji oczyszczalni ścieków na łamach biuletynu nr 4 (2006) – opublikowano stanowisko Rady Miasta Milanówka i Burmistrza Miasta w w/w sprawie.
2. również w tym samym numerze Biuletynu została umieszczona informacja dotycząca osiągniętego konsensusu w sprawie likwidacji kompostowni odpadów w Grodzisku Mazowieckim.
Poinformowaliśmy, że Burmistrz Grodziska zobowiązał się do przedstawienia projektu uchwały w sprawie likwidacji kompostowni (sesja wrześniowa br.).
Wobec powyższego tekst zamieszczony w biuletynie Nr 7 (2006) miał na celu poinformowanie mieszkańców - o dalszych działaniach jakie Gmina Milanówek podjęła wspólnie z organizacjami ekologicznymi w sprawie oczyszczalni ścieków i kompostowni (przeprowadzenie badań zanieczyszczeń powietrza).
Jednocześnie informuję, że po przeprowadzeniu wszystkich serii badań i otrzymaniu ich wyników Gmina zajmie jednoznaczne stanowisko.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Dziękuję za zainteresowanie problemami komunikacyjnymi Milanówka i zawnikliwą analizę. Projekt autostrady jako drogi krajowej był wiele latopracowywany i analizowany. Odległość węzłów łaczących drogi wojewódzkie zautostradą jest ściśle określona i połaczenia te nie mogą być zbyt gęstorozmieszczone gdyż wówczas autostrada nie spełniałaby swojej funkcji.
Planowana przez nas obwodnica jest drogą o zupełnie innej kategoriipozwalającej na lokalizowanie w niej wjazdów i zjazdów w odległościachumożliwiających obsługę przyległych terenów. Zbliżenie trasy obwodnicy doautostrady ma na celu zlokalizowanie uciążliwości tej drogi w granicachuciążliwości autostrady tak aby jak najmniej terenów było narażonych nawynikający z natężenia ruchu hałas komunikacyjny.Nie należy jednakzapominać, że północny wariant jest w sferze koncepcji.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
W przedstawionym przez Państwa projekcie podziału proponujecie wydzielenie działki o powierzchni ok. 725m2 z bezpośrednim dostępem jedynie do ulicy Szczepkowskiego. Z koncepcji podziału nie wynika aby był możliwy alternatywny dostęp do innej drogi publicznej. Wydzielanie długich dróg wewnętrznych które jeszcze bardziej zmniejszą szerokość i tak już wąskich działek nie mieści się w kategoriach racjonalnego gospodarowania przestrzenią. Proszę spróbować przedstawić taki wariant podziału z drogą wewnętrzną a okaże się że zamiast ok.150 m.kw pod drogę będzie trzeba wydzielić ok.500m2. To nie tylko przepisy ale również zdrowy rozsądek podpowiada właściwe rozwiązania. Zrozumiały jest Państwa żal z powodu zagospodarowanego fragmentu działki, nie mniej jak sądzę większość drzew i krzewów będzie można przesadzić zwłaszcza, że nie będzie to sprawa pilna. Problem tworzenia i poszerzania dróg gminnych istnieje „od zawsze”. Rozszerzanie się terytorium miast powoduje konieczność ciągłego zmierzania się z tymi problemami. Polityka przestrzenna musi zatem kierować się przede wszystkim dalekowzrocznością zwłaszcza w zakresie wykorzystania układu drogowego.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki