Pytania do Burmistrza
Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.
Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:
- dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
- zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
- zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
- pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.
Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.
Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.
Szanowna Pani,
Wyciąga Pani wnioski jedynie na podstawie „widzenia pań robiących zakupy”. Czy brała Pani pod uwagę fakt, iż nauczyciele w przedszkolu pracują na dwie zmiany? Część opiekuje się dziećmi w godzinach 700 – 1200, a pozostali od 1200 do 1700. Zatem mają prawo robić zakupy w godzinach, które tak Panią bulwersują. Poza tym w przedszkolu są pracownicy, którzy w zakresie obowiązków służbowych mają robienie zakupów.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
Szanowna Pani,
W nawiązaniu do Pani zapytania uprzejmie informuję, że organem właściwym do udzielenia pomocy jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Milanówku przy ul. Fiderkiewicza 41 czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00. Proszę, zatem o osobisty bądź telefoniczny kontakt celem uzyskania szczegółowych informacji dotyczących zasad przyznawania pomocy.
Z poważaniem
z up.Burmistrza Miasta Milanówka
Elżbieta Ciesielska - Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej
Szanowna Pani,
Stanowisko dyrektora szkoły lub placówki powierza organ prowadzący szkołę lub placówkę na podstawie art. 36a ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Zgodnie z ust. 9 tego artykułu Burmistrz może przedłużać powierzenie stanowiska na kolejne okresy wymienione w ust. 8.
Obecnie dokonywana jest, przy współudziale Kuratorium Oświaty w Warszawie, ocena pracy dyrektora przedszkola oraz przeprowadzany jest audyt Urzędu Miasta. Po otrzymaniu wyników tych postępowań Burmistrz podejmie decyzję o ogłoszeniu konkursu lub przedłużeniu powierzenia stanowiska dyrektora przedszkola na następne 5 lat szkolnych.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
W tym roku moje dziecko próbowało dostać się do przedszkola, niestety bezskutecznie zabrakło mu 2 pkt czyli jednej godziny dłużej w przedszkolu. Dlaczego w punktacji nie jest uwzględniane to, że mąż oprócz stałej pracy wykonuje też działalność gospodarczą (nie związaną ze stałą pracą), te 5 dodatkowych punktów zapewniłyby mu pewne dostanie się do placówki. Na spotkaniu z mieszkańcami u Pana Wiśniewskiego wspominał Pan, że pieniądze w budżecie są między innymi z naszych podatków a my ten podatek płacimy potrójnie (ja praca, mąz praca, mąż działalność gospodarcza), dlaczego więc to nie wpływa na punktację. Czy istnieje jakakolwiek szansa na stworzenie dodatkowej grupy dla trzylatków? I co można jeszcze zrobić żeby w naborze sierpniowym mieć jakąkolwiek szansę się dostać. Niestety nie mamy instytucji babci, który rozwiazałby nasz problem.
Szanowna Pani,
zgodnie z Regulaminem Rekrutacji liczba punktów możliwa do uzyskania za pracę rodziców wynosi:
- za pracę matki – maksymalnie 5 pkt.,
- za pracę ojca – maksymalnie 5 pkt. .
Państwa dziecko otrzymało zatem maksymalną liczbę punktów w tym kryterium.
Za rozliczenie podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym w Grodzisku Mazowieckim dla osób zamieszkałych w Milanówku również naliczane są punkty – maksymalna liczba punktów to 10. Również otrzymali Państwo maksymalną liczbę punktów w tym zakresie.
Bardzo chcielibyśmy zapewnić miejsca w przedszkolu dla wszystkich zainteresowanych jednak utworzenie dodatkowej grupy dla trzylatków wiąże się z dużymi nakładami finansowymi, których obecny budżet nie przewidywał. Ponadto na nowy rok szkolny 2014/2015 zaplanowano przyjęcie 410 dzieci w 18 – tu grupach. Następny rok szkolny jest ostatnim rokiem, w którym rodzice sześciolatków mogą oddać dziecko do szkoły bądź pozostawić w przedszkolu. W naszym przypadku prawie 90 osób pozostawiło swoje pociechy z rocznika 2008 w przedszkolu. Jest to duże wyzwanie zarówno finansowe jak i lokalizacyjne, dlatego w obecnej sytuacji nie jeśmy w stanie sprostać oczekiwaniom wszystkich rodziców dzieci trzyletnich. Ze 101 zgłoszonych dzieci z rocznika 2011 zapewniamy miejsce dla 70 trzylatków w przedszkolu publicznym.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
Szanowna Pani,
Tak jak w poprzednich latach planujemy w tym roku wypłacić drugą transzę stypendiów i zasiłków szkolnych, jednak termin wypłaty jest uzależniony od przekazania na ten cel środków od Wojewody Mazowieckiego. Myślę, że wypłata II transzy stypendiów nastąpi na przełomie maja i czerwca. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek pytania w tej sprawie to proszę o kontakt z Referatem Oświaty Urzędu Miasta Milanówka, Tel. 22 758-30-61 wew. 185.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
do góry strony
Dziękuję
Szanowna Pani,
zgodnie z ustawą z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.) oraz uchwałą nr 412/XXXV/14 Rady Miasta Milanówka z dnia 13 lutego 2014 r. w sprawie: wysokości opłaty za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne prowadzone przez Gminę Milanówek informuję, że opłata za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym wymiar zajęć bezpłatnych wynosi za 1 godzinę realizacji tych zajęć 1zł i nalicza się ją za każdą rozpoczętą godzinę.
Opłata za całodzienne wyżywienie (śniadanie, obiad, podwieczorek) wynosi 8 zł dziennie.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
jestem mamą sześciolatka, który od września tego roku ma pójść do szkoły. Chciałabym dowiedzieć się, czy miasto zamierza przeznaczyć pieniądze na dostosowanie szkół podstawowych do przyjęcia dużej ilości dzieci. Jeżeli tak, to co Państwo zamierzacie zrobić?
Na chwilę obecną niestety sytuacja nie przedstawia się dobrze. Świetlice, które maja pomagać dzieciom w odrabianiu lekcji są przepełnione. W szkole nr. 3 na świetlicę przeznaczona jest bardzo mała sala, w której przebywa nawet do 50 dzieci, tak więc o odrabianiu lekcji, czy jakimkolwiek wartościowym spędzeniu czasu nie ma mowy. W szkole nr. 2 duża sala, która powinna byc świetlicą zajęta jest przez przedszkole. Tak więc dzieci klas 1-3 podobnie jak w szkole nr. 3 gnieżdza się w małej sali. Stołówka w szkole nr 3 jest za mała. Uczniowe 1 klas skarżą się, że nie zdążają zjeść śniadania i są już z niej wyganiani, gdyż następna grupa czeka. Pisuary w toaletach są powieszone za wysoko, tak, że niższe dzieci nie moga z nich skorzystać i sikają do kratek podłogowych.
Czy Państwo są świadomi tych problemów? Zapewne jest ich jeszcze więcej, a czasu pozostało niewiele.
Z wyrazami szacunku,
Agnieszka
Szanowna Pani,
Milanowskie szkoły od września 2009 r. przyjmują dzieci sześcioletnie do klas I, tak więc sytuacja jest nam znana. Dyrektorzy prowadzą placówki oświatowe zgodnie ze swoją koncepcją dydaktyczno-wychowawczą oraz wyborem najlepszej organizacji nauczania, wychowania i opieki. Każda z naszych szkół, aby przygotować się na przejęcie 6-latków, skorzystała z rządowego programu „Radosna szkoła” i zakupiła pomoce dydaktyczne do miejsc zabaw dla najmłodszych uczniów.
Problemy opisane przez Panią zostaną przedstawione dyrektorom na najbliższej naradzie i wspólnie przeanalizujemy warunki lokalowe wszystkich szkół publicznych. Zgodnie z informacją uzyskaną z Ewidencji Ludności UM oraz placówek oświatowych w roku szkolnym 2014/2015 edukację rozpocznie 222 dzieci w tym 130 7-latków i 92 6-latków. Na dzień dzisiejszy są to jedynie dane statystyczne, a dopiero po zakończeniu procesu rekrutacji, będziemy wiedzieli ile tak naprawdę powstanie klas pierwszych.
Polityka oświatowa gminy musi uwzględniać również potrzeby edukacyjne, wychowawcze i opiekuńcze młodszych dzieci, więc radni zaopiniują kwestię ewentualnego ulokowania oddziałów przedszkolnych w szkołach.
Dla pełniejszego obrazu sytuacji lokalowej i technicznej szkół zostaną przeprowadzone przeglądy, a ich rezultaty będą wspólnie omówione.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
do góry strony
Szanowna Pani,
Organizacja pracy przedszkola została ustalona w powiązaniu z ilością dzieci korzystających z opieki w poszczególnych godzinach pracy przedszkola.
W związku z powyższym część nauczycieli pracuje od godziny 7.00, a niektórzy od godziny 800. W godzinach 700 – 800 oraz w godzinach 1600 – 1700 w związku ze zmniejszoną ilością dzieci w poszczególnych grupach zorganizowane są dyżury. Od godziny 800 – 1600 wszystkie dzieci przebywają w swoich salach pod opieką nauczyciela. Śniadanie wydawane jest od godziny 830 i zgodnie z regulaminem do godziny 820 należy przyprowadzić dzieci. Jeżeli istnieje potrzeba późniejszego przyprowadzenia dziecka do placówki należy telefonicznie poinformować o tym fakcie i w takiej sytuacji posiłek zostanie dziecku wydany później. Po wydaniu posiłku dla wszystkich dzieci resztki jedzenia przekazywane są do utylizacji przez wyspecjalizowaną firmę.
W sprawie organizacji pracy i powyżej poruszonych tematów nie było uwag skierowanych do dyrektora przedszkola. W celu bardziej szczegółowego rozpatrzenia uwag rodzica proszę o kontakt osobisty do dyrektora i wskazanie konkretnych uwag. Umożliwi to poprawę jakości pracy placówki.
Posądzenie o branie łapówek jest bardzo poważnym zarzutem i proszę o wskazanie konkretnych faktów celem wyciągnięcia konsekwencji. Takie postępowanie jest etycznie naganne, a także prawnie karane. Pomówienia w takim zakresie również mogą mieć swój finał w sądzie.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
Szanowna Pani,
Zgodnie z art. 13 ust 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 roku o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych ( Dz.U. z 2005 Nr 235, poz. 2000 ze zm.) „publicznie hymn państwowy wykonuje się lub odtwarza w szczególności w czasie uroczystości oraz świąt i rocznic państwowych”. Ślubowanie pierwszoklasistów to uroczystość wewnątrzszkolna, a nie państwowa dlatego śpiewany jest tylko hymn szkolny.
Zgodnie z informacją, jaka pozyskałam od Pana Dyrektora ZSG 3 na uroczystościach z okazji świąt państwowych np. 11 listopada, 3 maja czy uroczystym święcie szkoły, śpiewane są oba hymny zarówno państwowy jak i szkolny.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Katarzyna Wąsińska-Jano - Kierownik Referatu Oświaty
Szanowna Pani,
Zajęcia tenisa ziemnego prowadzone na hali sportowej ZSG Nr 1 organizowanie są przez klub Tenis Life z Brwinowa i nie są naszą własną inicjatywą.
Zgodnie z Regulaminem Wynajmu Hali Sportowej w przypadku prowadzenia zajęć, za które pobierana jest opłata od dzieci, czyli występuje czynnik komercyjny, pobierana jest pełna kwota za wynajęcie hali.
Z naszej strony nie ma przeciwwskazań, aby zwolnić tę grupę z opłaty, jeżeli prowadzący te zajęcie p. Waldemar Cecuła zrezygnuje z pobierania opłat od dzieci. Sugerujemy prowadzenie tej sprawy w tym kierunku.
Z poważaniem
z up. Burmistrza Miasta Milanówka
Monika Zimnicka - Wicedyrektor Zespołu Szkół Gminnych Nr 1 w Milanówku