Pytania do Burmistrza
Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.
Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:
- dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
- zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
- zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
- pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.
Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.
Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.
Szanowna Pani,
Wszystko, o czym Pani pisze, jest ze wszech miar niepokojące. Tym bardziej, że chodzi o bezpieczeństwo i dobro naszych dzieci. Przekazałem Pani list Panu Krzysztofowi Filipiakowi, dyrektorowi Zespołu Szkół Gminnych Nr 3 w Milanówku, który w ramach swych kompetencji natychmiast zajął się wyjaśnieniem całej sprawy. Jeśli będzie sobie Pani życzyć, Pan dyrektor udzieli Pani wszelkich wyjaśnień dotyczących poruszanego przez Panią problemu.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Szanowna Pani!
Na temat służby zdrowia w Milanówku wypowiadałem się już wiele razy, szczególnie, gdy chodzi
o przychodnię przy ulicy Piasta. Wielu mieszkańców nie wie, że w Milanówku nie ma publicznych placówek ochrony zdrowia, które podlegałyby pod względem organizacyjnym czy finansowym władzom miasta. Proszę uprzejmie zajrzeć na stronę internetową miasta do odpowiedzi związanych z tym tematem (należy otworzyć górną zakładkę Kontakt z Burmistrzem, następnie kliknąć w link Zobacz odpowiedzi
i po wybraniu kategorii Służba zdrowia kliknąć w przycisk Pokaż).
Kierownictwo przychodni przysłało następujące informacje dotyczące zagadnień interesujących Panią:
„NZOZ AWEMED rozpoczął swoją działalność w 2000 r. Wówczas w Milanówku funkcjonowały (razem
z AWEMED-em) 3 przychodnie w których pracowali pediatrzy. W tym czasie powierzchnia przeznaczona na poradnię dla dzieci była wystarczająca. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie było i obecnie nie ma wymogu zabezpieczenia oddzielnego pomieszczenia na przyjęcia dzieci zdrowych, wystarczające jest rozgraniczenie czasowe przyjęć (dzieci zdrowe przyjmowane są w przychodni AWEMED we wtorki, czwartki i piątki w godz. 11-14).
W 2000 roku w AWEMED w poradni dla dzieci zatrudnione były 2 lekarki na pełnym etacie. W kolejnych latach uległy likwidacji 2 przychodnie, najpierw przy ul. Królewskiej, potem z końcem roku 2007 następna przy ul. Jadwigi. W tej sytuacji znacznie wzrosła liczba dzieci korzystających z opieki pediatrycznej
w przychodni AWEMED. Okazało się więc, że zasoby lokalowe i kadrowe są niewystarczające. Dodatkowo powierzchnia poczekalni uległa zmniejszeniu w związku z koniecznością wydzielenia pomieszczenia na toaletę dla niepełnosprawnych (konieczność dostosowania przychodni do przepisów). Od 2 lat w przychodni AWEMED z pełnego etatu zrezygnowała jedna z lekarek. Obecnie wszystkie milanowskie dzieci pozostają więc pod opieką tylko przychodni AWEMED i tylko 2 pediatrów pracujących w wymiarze 1,5 etatu. Nasi pediatrzy pracują ponad siły, w szczycie zachorowań często zostają "po godzinach" i przyjmują po 50-60 dzieci dziennie. Przy takiej liczbie pacjentów nie ma szans zapisów na określoną godzinę, dzieci przyjmowane są w kolejności zgłoszenia i często czas oczekiwania na przyjęcie jest rzeczywiście długi, ale praktycznie nie zdarza się, aby chore dziecko nie zostało przyjęte przez lekarza w dniu zgłoszenia.
Kierownictwo AWEMED-u jest w stanie zabezpieczyć dodatkowy gabinet lekarski na przyjmowanie dzieci, niestety od dłuższego czasu (2-3 lata) bezskutecznie poszukuje lekarza pediatry do pracy w przychodni.
Należy zdawać sobie sprawę z faktu, że w wielu przychodniach lekarz pediatra przyjmuje tylko 2-3 razy
w tygodniu lub nie przyjmuje wcale, a zatrudnieni są tylko lekarze rodzinni (którzy są przygotowani do przyjmowania dzieci). W NZOZ AWEMED poza pediatrami przyjmuje również 4 lekarzy rodzinnych.”
Odnosząc się do ostatniej kwestii w Pani pytaniu chciałbym podkreślić jeszcze raz to, co zawarłem
w jednej z odpowiedzi: „Jako burmistrzowi zależy mi na jak najlepszej opiece zdrowotnej mieszkańców
i dlatego wszelkie Państwa uwagi będę przekazywał właścicielom przychodni, aptek i innych placówek ochrony zdrowia…”, ale niestety z pieniędzy publicznych budżetu miasta nie mamy prawa finansować przedsięwzięć nie będących zadaniami własnymi gminy, m.in. ponosić kosztów podstawowej opieki zdrowotnej.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Szanowna Pani,
Z informacji, jaką uzyskałem od kierownika przychodni, Pani Aleksandry Dziarczykowskiej-Kopeć, wynika, że zgodnie umową z Narodowym Funduszem Zdrowia, nie ma konieczności zatrudniania pediatrów. Przychodnia ma obowiązek zapewnienia podstawowej opieki zdrowotnej w godz. 800 – 1800 z lekarzem pierwszego kontaktu, nie ma natomiast obowiązku otwierania przychodni dla dzieci. To, że „AWEMED” zatrudnia pediatrów jest swego rodzaju „luksusem” w obecnej rzeczywistości. Lekarze rodzinni przyjmują zarówno dorosłych jak i dzieci (bywa również na odwrót). W sytuacji opisanej przez Panią, gdy nie było lekarza pediatry, dziecko mogło być przyjęte przez innych lekarzy, z których większość ma uprawnienia medycyny rodzinnej.
Co do organizacji pracy przychodni – jedynie kierownictwo NIEPUBLICZNEGO Zakładu Opieki Zdrowotnej „AWEMED” jest kompetentne w tym względzie. Miasto nie jest stroną w sprawach pomiędzy pacjentami a przychodnią, więc w każdej tego typu sytuacji proszę zwracać się do pani kierownik. Jako burmistrzowi zależy mi na jak najlepszej opiece zdrowotnej mieszkańców i dlatego wszelkie Państwa uwagi będę przekazywał właścicielom przychodni, aptek i innych placówek ochrony zdrowia, ale proszę pamiętać, że w Milanówku nie ma PUBLICZNYCH zakładów opieki zdrowotnej za które odpowiedzialność ponosiłby samorząd gminny.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Szanowny Panie,
na stronie miasta telefon do przychodni na ul. Piasta znajduje się w zakładce Zdrowie. Poniżej podaję link:
http://www.milanowek.pl/index.php?cmd=zycie&action=artykul&id=224 .
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Panie Robercie,
Z informacji uzyskanych od kierownika przychodni, Pani Aleksandry Dziarczykowskiej-Kopeć, wynika, że
w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości zatrudnienia lekarza w nocy czy święta w przychodni NIEPUBLICZNEGO Zakładu Opieki Zdrowotnej „AWEMED”. Chodzi o obowiązujące kontrakty z Narodowym Funduszem Ochrony Zdrowia i ustawę o opiece zdrowotnej.
Aby w jakimś stopniu zapełnić tę lukę, w Szpitalu Zachodnim w Grodzisku Mazowieckim została uruchomiona Nocna Pomoc Lekarska (NPL), w której dyżuruje na miejscu lekarz i pielęgniarka oraz jeden lekarz z możliwością przyjazdu do pacjenta. Z usług NPL można korzystać wówczas, gdy potrzebna pomoc nie wymaga interwencji pogotowia ratunkowego.
Na stronie internetowej Szpitala Zachodniego (http://www.szpitalzachodni.pl/statyczna.php?menu_id=131) można uzyskać pełne informacje kto, kiedy i w jakich sytuacjach może skorzystać ze świadczeń NPL.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Szanowna Pani,
Przekażę Pani uwagę kierownikowi przychodni, Pani Aleksandrze Dziarczykowskiej-Kopeć oraz właścicielowi budynku, w którym mieści się przychodnia – staroście powiatu grodziskiego.
Wiele razy już wypowiadałem się na temat pracy NIEPUBLICZNEGO Zakładu Opieki Zdrowotnej „AWEMED” i za każdym razem podkreślam, że władze miasta nie są stroną w ewentualnych konfliktach między pacjentami a przychodnią. W każdej tego typu sprawie, prócz tego, że jestem Burmistrzem - jestem również takim samym jak Pani obywatelem Milanówka zainteresowanym dobrą pracą przychodni i podmiotowym traktowaniem wszystkich pacjentów. Mam nadzieję, że Pani doktor wyjaśni nam wszystkie zastrzeżenia do jej pracy i działalności przychodni.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
Sz. Panie Maxie!
Bardzo mi przykro z powodu opisanego przez Pana incydentu. Tym bardziej, iż w sposób niczym nieuzasadniony ani nieuprawniony użyto mojej osoby w tej sprawie. Wiele razy już odpowiadałem na temat pracy Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej „AWEMED” i za każdym razem podkreślam, że władze miasta nie są stroną w ewentualnych konfliktach między pacjentami a przychodnią, nie tylko, że NIEPUBLICZNĄ, ale jeszcze korzystającą z budynku należącego do starostwa powiatu grodziskiego. W każdej tego typu sprawie jestem nie tylko Burmistrzem, ale takim samym jak Pan obywatelem Milanówka, zainteresowanym właściwym traktowaniem wszystkich pacjentów. Dlatego zainterweniuję u Pani Kierownik Aleksandry Dziarczykowskiej-Kopeć, z nadzieją, że nie tylko potępi, ale także zapobiegnie w przyszłości podobnym przypadkom.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka
do góry stronyPanie Robercie!
Przekażę Pana pytanie kierownikowi przychodni, Pani Aleksandrze Dziarczykowskiej-Kopeć. Na temat pracy NIEPUBLICZNEGO Zakładu Opieki Zdrowotnej "AWEMED" wypowiadałem się już dwukrotnie, ostatnio 28 stycznia, natomiast, co do dyżurów aptek, 3 lutego. Proponuję zapoznać się dokładnie ze wszystkimi pytaniami i odpowiedziami związanymi z tymi problemami, w zakładce "Służba Zdrowia". Chciałbym jeszcze raz podkreślić,że gmina nie ma wpływu na działania wielu prywatnych i spółdzielczych podmiotów działalności usługowej. Przypominam ponadto, że o nocnych dyżurach aptek decyduje Zarząd Powiatu, który jest również właścicielem budynku, w którym znajduje się "AWEMED".
Z poważaniem
Jerzy Wysocki'
Burmistrz Miasta Milanówka
Pani Julito!
Przekażę poruszaną przez Panią sprawę kierownikowi przychodni, Pani Aleksandrze Dziarczykowskiej-Kopeć. Na temat pracy NIEPUBLICZNEGO Zakładu Opieki Zdrowotnej "AWEMED" wypowiadałem się ostatnio dwukrotnie, 17 i 28 stycznia. Proponuję zapoznać się dokładnie ze wszystkimi pytaniami i odpowiedziami związanymi z tymi problemami, w zakładce "Służba Zdrowia". Chciałbym podkreślić, że gmina nie ma wpływu na działania wielu prywatnych i spółdzielczych podmiotów działalności usługowej i adresatami tego typu uwag powinni być właściciele lub kierownicy tych podmiotów.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki'
Burmistrz Miasta Milanówka
Panie Piotrze!
W sprawie dyżurów aptek w Milanówku odpowiadałem już 23 listopada 2007 r. w związku z interpelacją Radnego Miasta z dnia 25 października 2007 r.
Poinformowałem w niej radnych, że 15 listopada przeprowadziłem rozmowę z właścicielami aptek w Milanówku. W spotkaniu wzięli udział: p. Alicja Galewska (Piłsudskiego 30), p. Alina Zalewska (Grudowska 3) oraz panowie Marek Rynkowski i Mariusz Łukasik. Mimo zaproszenia nie przybył nikt z apteki przy ulicy Krakowskiej 10.
Uczestnicy spotkania przekazali swoje negatywne opinie o celowości nieobowiązkowych dyżurów aptek w Milanówku opierając się na obserwacji pracy aptek w nocy w Pruszkowie, Grodzisku i Żyrardowie, gdzie istnieje obowiązek prowadzenia nocnych dyżurów aptek. Wynika z nich, że mieszkańcy sporadycznie korzystają z dyżurujących aptek, często przychodzą po rzeczy przypadkowe. Właściciele uważają, że dyżury aptek w Milanówku nie mają uzasadnienia ekonomicznego (kłopot z zatrudnieniem farmaceutów na noc – zawód bardzo sfeminizowany, w większości kobiety, duże koszty – system zmianowy- co 3-4 dni udzielanie dnia wolnego). Z tych powodów zrezygnowała ostatnio z dyżurów apteka w Żyrardowie.
Z informacji uzyskanych w czasie spotkania wynika, że od 2008 r, będzie działać przychodnia i apteka całodobowa oraz Nocna Pomoc Lekarska na terenie Szpitala Zachodniego w Grodzisku Maz.
Przytoczę jeszcze fragmenty opinii prawnej Naczelnej Izby Aptekarskiej dotyczącej wykładni art. 94 Prawa farmaceutycznego.
„Zgodnie z art. 94 ust. 2 Prawa farmaceutycznego rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie ustala zarząd powiatu po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu oraz opinii właściwej Okręgowej Rady Aptekarskiej.
Z przepisów nie wynika możliwość nakazania konkretnej aptece przez zarząd powiatu konkretnego czasu pracy. Wymieniona norma prawna daje natomiast możliwość ustalania ramowego i ogólnego czasu pracy tak, by ludność bez przeszkód mogła zaspokoić swoje faktyczne, ale nie wyimaginowane potrzeby z zakresu usług farmaceutycznych. Dlatego zarząd powiatu nie może wydać w tym względzie jakiejkolwiek decyzji administracyjnej w trybie kodeksu postępowania administracyjnego, wiążącej konkretną aptekę, a jedynie co najwyżej zatwierdzić ogólny grafik czasu otwarcia aptek z uwzględnieniem pracy nocnej i dni wolnych od pracy. Taki grafik nie ma przeto mocy wiążącej dla konkretnej apteki.
Żaden przepis prawny nie nakłada na aptekę czy tym bardziej na aptekarza wprost i jednoznacznie obowiązku pracy w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Apteka jest co prawda placówką ochrony zdrowia publicznego, ale nie jest zakładem opieki zdrowotnej i nie udziela świadczeń zdrowotnych (art. 1 ust. 1, art. 3, art. 32 i art. 32 l ustawy o zoz, oraz art. 55 ust. 3 ustawy o świadczeniach oz).”
Aktualny rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych w Milanówku przedstawia tabela
Apteka dni powszednie sobota niedziela
Grudowska 3 8:00 - 19:00 8:00 - 15:00 nieczynna
Krakowska 10 7:30 - 20:00 8:00 - 15:00 nieczynna
Piasta 30 8:00 - 20:00 8:00 - 13:00 9:00 - 14:00
Piłsudskiego 19 8:00 - 21:00 8:00 - 17:00 nieczynna
Od nowego roku zacznie pracować nowa apteka przy ulicy Piasta w pobliżu Zespołu Szkół Nr 1. Mam nadzieję, że godziny pracy wszystkich aptek zaspokoją faktyczne potrzeby
z zakresu usług farmaceutycznych.
Z poważaniem
Jerzy Wysocki
Burmistrz Miasta Milanówka