Pytania do Burmistrza
Prosimy, aby zadawane przez Państwa pytania dotyczyły bieżących kwestii związanych z funkcjonowaniem miasta.
Zadawane w tym trybie pytania nie powinny:
- dotyczyć kwestii, których wyjaśnienie jest możliwe w innym przewidzianym do tego celu trybie (m.in. w trybie dostępu do informacji publicznej, w trybie skargowym itp.),
- zawierać treści uznawanych powszechnie za wulgarne lub obraźliwe,
- zawierać treści reklamowych lub promocyjnych,
- pełnić roli polemiki prowadzonej w odniesieniu do wcześniej zadawanych pytań.
Odpowiedzi na pytania udzielają z upoważnienia burmistrza kierownicy referatów Urzędu Miasta i jednostek organizacyjnych Gminy. W sprawach najistotniejszych odpowiedzi udziela bezpośrednio burmistrz. Dołożymy wszelkich starań, aby otrzymali Państwo odpowiedź w możliwie najkrótszym terminie, nie przekraczającym 14 dni.
Ze względu na brak możliwości edycji tekstu, prosimy o nieumieszczanie danych osobowych oraz teleadresowych w zadawanym pytaniu, jeśli nie wyrażają Państwo zgody na ich publikację.
Niestety, nawet najbogatszych gmin nie stać na jednorazowe wybudowanie wszystkich nowych chodników w mieście. W Milanówku inwestycja taka rozłożona jest w czasie – rocznie budowanych jest ok. 4 km nowych chodników, a oprócz tego remontowane są stare chodniki. Jak łatwo można zauważyć, potrzeba jeszcze wielu lat na realizację tego zadania.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Jak wcześniej Panu wyjaśniłem, ze względu na wyższą rangę komunikacyjną ulicy Brwinowskiej, polegającej na pełnieniu przez nią roli ulicy zbiorczej, na której spotykają się potoki pojazdów z wielu innych ulic, stosowanie progów spowalniających jest niecelowe. Progi takie można stosować na uliczkach wewnętrznych, dużych parkingach itp., gdzie istnieje duży ruch pieszych mieszający się z ruchem kołowym. Montowanie na jezdni dróg gminnych i dróg wyższego rzędu, różnego rodzaju przeszkód jest w każdym przypadku wprowadzeniem elementu zakłócającego płynność ruchu i ich stosowanie następuje w szczególnych przypadkach. Do takich należy zaliczyć m.in. ulice o małym i średnim natężeniu ruchu w okolicach szkół, przedszkoli itp., gdzie dzieci o niewykształconych jeszcze odruchach samozachowawczych mogą wkroczyć nagle na jezdnię. Przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu elementów spowalniających ruch należy pamiętać, że na ulicach za bezpieczeństwo odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy ruchu, zarówno kierowcy, jak i piesi. Ponieważ pieszy, jako bezbronny w porównaniu do samochodu użytkownik drogi, niemal odruchowo zachowuje na jezdni ostrożność, nie ma potrzeby ostrzegania go przed niebezpieczeństwem na jezdni (choć i wśród nich zdarzają się niefrasobliwi, wyobrażający sobie, że mają pierwszeństwo przed pojazdami – co zrobić z nimi? Przecież też mogą spowodować wypadek). W przypadku ulicy Brwinowskiej, rzeczywiście sytuacja dla kierowców nie jest typowa dla miasta, ponieważ nie ma chodnika dla pieszych. Z tego powodu na odcinku od wjazdu do zamkniętego szpitala do ulicy Turczynek, w terminie dwóch tygodni, zostaną ustawione znaki drogowe ograniczające prędkość pojazdów do 50 km/h i ostrzegające przed pieszymi na jezdni.Odnośnie spowodowania systematycznych kontroli prędkości pojazdów przez Policję wyjaśniam, że zwróciłem się już na piśmie do Komendy Powiatowej Policji w Grodzisku Mazowieckim o częstsze kontrole. Sposób realizacji tej prośby należy do policji. Jednakże będę obserwował skuteczność działań i reagował w przypadku braku odczuwalnych skutków.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 07.09.2006 informuję, że nie przewiduje się budowy progów spowalniających w ulicy Brwinowskiej. Obecnie progi spowalniające montowane są sporadycznie i to tylko w rejonach szczególnie narażonych na niebezpieczeństwo, jak okolice szkół, przedszkoli itp. z tendencją do demontażu progów zamontowanych w minionych latach (ostatnio zdemontowane zostały dwa progi na ul. Słowackiego).Znaki zamontowane na odcinku ulicy Szkolnej wyznaczają „Strefę Zamieszkania”, która została tam utworzona. Strefy takiej nie można wydzielić na ulicy Brwinowskiej ze względu na wyższą rangę komunikacyjną ulicy, zapewniającej ciąg komunikacyjny dla innych rejonów miasta.W przypadku łamania przez kierowców przepisów ruchu drogowej proponuję zgłaszać te zdarzenia do policji, która jest zobowiązana podjąć odpowiednie działania.W związku z częstym naruszaniem ograniczenia prędkości przez kierowców w ulicy Brwinowskiej, spowoduję systematyczne kontrole Wydziału Ruchu Drogowego KPP.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Jeszcze w bieżącym roku rozpoczęta zostanie budowa chodnika w ulicy Ledóchowskiej od strony ulicy Wojska Polskiego na długości do 50m. Natomiast stan jezdni kontrolowany jest na bieżąco i w przypadku stwierdzenia nieprzejezdności podejmowane będą prace naprawcze polegające na równaniu lub wysypaniu tłuczniem.Kontynuacja budowy oświetlenia ulicznego jest w planach Urzędu Miejskiego i zależy od stopnia zabudowywania jej domami mieszkalnymi. Przedłużenie linii oświetleniowej będzie brane pod uwagę przy konstruowaniu budżetu na rok 2007.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Obecnie rozważana jest możliwość przyspieszenia terminu rozpoczęcia budowy chodnika w ulicy Długiej na odcinku od ulicy Grudowskiej do ulicy Podwiejskiej. Czynione są wysiłki, aby z oszczędności na innych inwestycjach drogowych wykonać jeszcze w tym roku chodnik długości ok. 100 – 150m od ulicy Grudowskiej. Natomiast stan jezdni kontrolowany jest na bieżąco i w przypadku stwierdzenia nieprzejezdności podejmowane będą prace naprawcze polegające na równaniu lub wysypaniu tłuczniem. Docelowa modernizacja ulicy Długiej planowana jest po wykonaniu kanalizacji sanitarnej, przewidywanej na 2010 rok.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Po ponownym sprawdzeniu przez pracowników Urzędu Miejskiego informuję, że stan techniczny ulicy Marzanny, jako drogi nieutwardzonej oceniony został na dzisiaj jako zadowalający. Niemniej, ulica podlegać będzie okresowym kontrolom i ewentualnym naprawom. Ze względu na rangę ulicy, która traktowana jest jako ulica dojazdowa do kilku posesji, docelowe utwardzenie jezdni brane będzie pod uwagę w dalszej kolejności, po wykonaniu modernizacji ulic o większym znaczeniu komunikacyjnym.Nie mogę zgodzić się z Pańską oceną dotyczącą gorszego traktowania południowej części Milanówka. Tylko w bieżącym roku wykonane zostały, bądź wkrótce zakończone będą: modernizacja kolejnego odcinka ulicy Średniej, nakładka asfaltowa na ulicach Kazimierzowskiej i Nowowiejskiej, przebudowa ulicy Okrzei i Staszica, wykonanie nawierzchni jezdni i chodników z kostki betonowej ulic Cicheji Głowackiego, ciąg pieszo-jezdny w ulicy Szkolnej, chodnik w ulicy Wysockiego. Także we wcześniejszych latach wykonanych zostało wiele inwestycji drogowych na terenie tej części miasta. Niemniej, ja również czuję niedosyt i potrzebę realizacji większej liczby inwestycji lecz nie pozwalają na to ograniczone środki finansowe w budżecie miasta.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Przejście podziemne, łącznie ze schodami prowadzącymi na perony, jak i do wyjść do miasta jest własnością PKP SA. Miasto nie ma podstaw prawnych do wykonywania jakichkolwiek robót na majątku nie będącym jego własnością, w tym przypadku do modernizacji schodów czy też budowy podjazdów. Problem jest jednak znany i przekazywany do PKP PLK SA, tj. właściciela i zarządcy przejścia podziemnego. Urząd ponownie wystąpi do PKPw przedmiotowej sprawie.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym dla Miasta Milanówka na lata 2005-2013 nie przewiduje się trwałego utwardzenia ulicy Marzanny. W miarę potrzeb w ramach bieżącej konserwacji i utrzymania ulica będzie powierzchniowo utwardzana żużlem i tłuczniem drogowym.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Ze względu na bardzo wąski pas terenu przeznaczonego na drogę (ok. 4m) ulica Skromna nie będzie utwardzona docelowo do czasu pozyskania terenu pod ulicę o odpowiedniej szerokości. Z tego samego powodu nie ma miejsca na ustawienie słupów, na których zawieszone byłyby oprawy oświetlające ulicę.Na obecną chwilę, nie jest planowana budowa nowego połączenia Milanówka z Grodziskiem Mazowieckim.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki
Zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycyjnym dla Miasta Milanówka na lata 2005-2013 modernizacja ulicy Zachodniej planowana jest na lata 2009-2010.
Burmistrz Miasta Milanówka
Jerzy Wysocki