Strona milanowek.pl wykorzystuje do działania pliki cookies. Pozostając na niej, wyrażasz zgodę na ich używanie. Dowiedz się więcej »

[X] Zamknij

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące Milanowskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

  1. Czy Rada ma prawo kontrolować Burmistrza w wypełnianiu funkcji Zgromadzenia Wspólnika w spółce komunalnej, która jest w 100% własnością Gminy?
    Zgodnie z prawem Rada Miasta nie może kontrolować Spółki; może kontrolować Wspólnika - w tym przypadku Burmistrza i jego dokonania w przedmiocie nadzoru na czynnościami Zarządu (załącznik nr 1).
  2. Czy grodziska spółka ZWiK rzeczywiście sygnalizowała zamiar wycofania się  zeświadczenia usług przed majem 2011r.?
    Ostatnie dwa lata (bardzo deszczowe) sprawiły, że grodziska spółka wcześniej  zrezygnowała ze świadczenia detalicznych usług wod-kan w Gminie Milanówek. W dniu 10.03.2011r. Burmistrz Grodziska Maz. wraz z zarządem ZWiK-u poinformowali stronę milanowską o zamiarze rezygnacji ze świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odbioru ścieków. Celem strony grodziskiej ma być jednakowy sposób świadczenia usług w trzech Gminach (Milanówek, Brwinów, Podkowa Leśna). Na wybór terminu wypowiedzenia mieszkańcom umów miał także wpływ okres obowiązywania taryf.
  3. Czy była wszechstronna informacja na temat konieczności utworzenia spółki wodnej?
    W tym temacie Burmistrz informował poprzez prasę (nie tylko Biuletyn, również Wspólny Powiat i Kurier Południowy), a Radni w sposób szczegółowy zapoznawali się z zagadnieniem przed podjęciem decyzji. Obowiązkiem każdej gminy jest realizacja zadań własnych w zakresie gospodarki wodno-ściekowej, określonych w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzania ścieków. Zgodnie z wymienioną ustawą, usługi w tym zakresie prowadzone są w formie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego. W naszym przypadku powyższe zadania realizuje do 01.04.2012r. Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Grodzisku Mazowieckim. Jednak od dłuższego czasu firma sygnalizowała zamiar wycofania się z początkiem stycznia 2012 roku ze świadczenia usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Milanówka. Pod względem ekonomicznym i społecznym najefektywniejszym rozwiązaniem jest powierzenie realizacji zadań własnych w zakresie wod-kan gminnej spółce, w której 100% udziałów posiada Gmina Milanówek. Za takim rozwiązaniem przemawiał także realizowany projekt „Modernizacja i rozbudowa systemu infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej Gminy Milanówek”, a w szczególności zapisy w Studium Wykonalności. Wobec powyższego 24 maja 2011 r. Rady Miasta Milanówka podjęła Uchwałę Nr 45/VII/11 o powołaniu miejskiej spółki prawa handlowego, określając jednocześnie zasady własności urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych Gminy Milanówek. Zgodnie z uchwałą Burmistrz Miasta Milanówka został upoważniony do zawarcia umowy odpłatnego dzierżawienia przez spółkę gminnego majątku trwałego, bez przenoszenia prawa własności do urządzeń i sieci wod-kan, które pozostaną własnością Gminy Milanówek. W wyniku tych działań 21 lipca 2011r. zawiązano spółkę na mocy aktu notarialnego.
  4. Czy zrobiono inwentaryzację przejętej od ZWiK sieci wodno-kanalizacyjnej?
    W sprawie inwentaryzacji powołano dwustronny zespół reprezentujący Gminę oraz dwie Spółki. Zinwentaryzowano w lipcu 2011 urządzenia naziemne tj. trzy SUW-y i przepompownie. Ostateczna inwentaryzacja nastąpi w ostatnim tygodniu kwietnia 2012r.
  5. Czy ZWiK w Grodzisku Mazowieckim  płacił czynsz dzierżawny  za władanie mieniem Miasta Milanówka jakim jest infrastruktura wodno – kanalizacyjna?
    ZWiK Sp. z o.o. nie płaci Gminie czynszu dzierżawnego, tym samym taryfa za wodę i ścieki nie zawiera powyższego kosztu powodującego jej wzrost.
  6. W związku z wycofaniem się Grodziskiego ZWiK -u ze świadczenia usług, kto będzie świadczyć sługi w zakresie prac remontowych i konserwatorskich dla WOD–KAN? Czy zostały ustalone koszty tej obsługi i czy można je już poznać?
    Kontynuowane są negocjacje ze ZWiK-iem, dotyczące usług w zakresie prac remontowych i konserwatorskich. Znajomość milanowskiej infrastruktury wod-kan przemawia za pozostawieniem powyższych czynności po stronie grodziskiej. Obecnie temat jest także przygotowywany przez specjalistę od zamówień publicznych.
  7. Czy oszacowano całkowite koszty konserwacji przejętej sieci?
    Koszty ujęte w przygotowanej taryfie są szacunkowe i opierają się na danych uzyskanych ze ZWiK-u. Przeszło 1 700 000 to koszty eksploatacji i utrzymania sieci wodociągowej a około 3 400 000 to koszty eksploatacji i utrzymania sieci kanalizacyjnej. W jaki sposób Przedsiębiorstwo Komunalne ma realizować usługę w zakresie odprowadzania ścieków jeżeli nie posiada oczyszczalni, ani bezpośredniego dostępu  do oczyszczalni?
  8. W związku z powyższym jaka będzie: cena usługi odbioru ścieków; cena usługi przesyłu ścieków; cena usługi oczyszczenia ścieków?
    Spółka będzie odprowadzać ścieki na zasadzie umowy handlowej z podmiotem gospodarczym tj. ze ZWiK-iem.
  9. Na jakim poziomie został oszacowany ryczałt ilości ścieków odprowadzanych z Milanówka do oczyszczalni ścieków w Grodzisku Mowieckim? Jak ilość tych ścieków będzie kształtować się na przestrzeni najbliższych 5 lat? W jaki sposób Milanówek zamierza zmniejszyć ilość ścieków zwłaszcza w ilości wód opadowych odprowadzanych i przedostających się do kolektorów ściekowych?
    Odbiór ścieków przez grodziską oczyszczalnię będzie odbywał się na podstawie umowy handlowej, negocjowanej od kilku miesięcy. Ilość odprowadzanych ścieków ewidencjonowana będzie na podstawie odczytów i pomniejszana o ilości odprowadzane z Brwinowa i Podkowy Leśnej (odczytywane na granicy Gmin). Przez ostatnie dwa lata Gmina odprowadzała rocznie około milion m3 ścieków. W perspektywie, ilości te będą malały ze względu na działania dotyczące gospodarki wodami deszczowymi. Podłączenie do kanalizacji miejskiej ponad 4 tysięcy mieszkańców nie spowoduje wzrostu ilości dostarczanych do oczyszczalni ścieków, przy równoległych działaniach zmniejszających problem deszczówki.
  10. W jaki sposób będą rozliczane ścieki odprowadzane do oczyszczalni w Grodzisku Maz., których ilość przekroczy limit? Jak to wpłynie na wysokości ceny za metr3 ścieków płaconej przez mieszkańców Milanówka? Wyznaczenie limitów odprowadzanych ścieków i ich przekroczenie nie będzie skutkowało na zmianę ceny dla mieszkańca. Przygotowana taryfa będzie obowiązywała zgodnie z ustawa art. 24a przez 18 m-cy, dłużej o pół roku.
  11. Co grozi mieszkańcowi , jeśli nie podpisze umowy o zaopatrzenie w wodę i/lub odprowadzanie ścieków z WOD–KAN i czy jest możliwość podpisania umowy z Grodziskimi zakładami wodno kanalizacyjnymi?
    Świadczenie usług zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków jest zadaniem Gminy. Najczęściej w jej imieniu powyższe czynności wykonuje spółka. Bezumowne korzystanie z usług wod-kan jest karane, a szczegóły zawiera ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (tekst jedn. Dz.U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858, z późn. zm.) art.28 (załącznik nr 2).
  12. W §1 jest mowa o „regulaminie dostarczania wody i odprowadzania ścieków”, ale nie jest on dołączony do Umowy? Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków jest prawem miejscowym, zatwierdzanym uchwałą; zatem ogólnie dostępny. Tym samym nie ma potrzeby załączania go do umowy (załącznik nr 3).
  13. Czy w tej sytuacji już podpisane umowy, niekompletne umowy są ważne?
    Podpisane umowy są ważne, a §16 wskazuje datę 01.04.2012r obowiązywania umowy.
  14. W §7 pkt. 7c Umowy jest mowa o ograniczeniach dotyczących ilości ścieków – w żadnym innym miejscu Umowy nie znalazła się informacja opisująca te ograniczenia. Na czym mają polegać te ograniczenia?
    Umowa jest uniwersalna i jej zapisy dotyczą różnych odbiorców usług, wskazane ograniczenia stosowane są wyłącznie w przypadku odbiorców - przedsiębiorców . W §1 umowy wskazano, że zawierana jest na warunkach określonych w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.
  15. Paragraf 8 pkt. 3 informuje o odpowiedzialności Przedsiębiorstwa za normalne następstwa: wstrzymywania dopływu wody lub nieodpowiedniego ciśnienia wody – co to znaczy „normalne następstwa”?
    Jest to wskazanie odpowiedzialności Przedsiębiorstwa poprzez zapewnienie zastępczego punktu poboru wody.
  16. Dlaczego nie ma tez żadnej informacji o formie odpowiedzialności Przedsiębiorstwa?
    Odpowiedzialność Przedsiębiorstwa jest ujęta w wymienianej ustawie na warunkach, której zawierana jest umowa z Mieszkańcami Milanówka.
  17. Zapis w § 9 pkt. 1 jest ogólny, powołuje się na taryfę cen i stawek, która nie jest załącznikiem do umowy. W paragrafie określającym cenę winny tez być podane warunki. Które ewentualnie wpłyną na jej zmianę. Cena jest również wynikiem gospodarności Przedsiębiorstwa. Czy mieszkańcy mają podpisywać umowę, która nie precyzuje kosztów wykonania usługi?
    Zapis powołuje się na taryfę, która ulega zmianie nie częściej jak raz na rok. Zmiana ceny nie powoduje zmiany umowy. Taryfę uchwalają Radni.
  18. Paragraf 7 pkt. 4 zobowiązuję odbiorcę do min. zainstalowania i utrzymania zaworu antyskażeniowego. Paragraf ten nie różnicuje odbiorców na już wcześniej korzystających  z miejskiej sieci wodociągowej i tych, którzy się do niej przyłączają. Czy każdy odbiorca podpisując umowę zobowiązuje się do zainstalowania zawory antyskażeniowego, a jeśli nie, to jak i w którym miejscu umowa to reguluje?
    Obowiązek dotyczy wszystkich. Są to wymagania prawa budowlanego dotyczącego budynków (załącznik nr 4).
  19. Czy zmuszanie mieszkańców do podpisywania umów tylko z jednym podmiotem gospodarczym nie łamie zasad wolnej konkurencji i przeciwdziałania monopolowi?
    Usługi wod-kan są reglamentowane. Można podpisać umowę z innym podmiotem, jeżeli taki podmiot istnieje. W Gminie Milanówek do realizacji zadań własnych w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków powołano spółkę miejską.

0000-00-00
0000-00-00 00:00