Aktualności
Otwieramy drzwi Walerii po raz trzeci
data aktualizacji: piątek, 7 października 2016
W weekend 8-9 października 2016 r. kolejny raz otwieramy drzwi pracowni Jana Szczepkowskiego w zabytkowej Willi Waleria (ul. Spacerowa 20), by pokazać Państwu rzeczy niezwykłe, magiczne, sięgające do najgłębszych korzeni naszej kultury. Wstęp wolny!
W niedzielę, 9 października, o godz. 19:00 zapraszamy na projekt muzyczny Agaty Harz i Barbary Wilińskiej, czołowych polskich pieśniarek muzyki korzeni, pt. „Mesecina – blask księżyca”. „Mesecina” to opowieść o życiu serbskiej kobiety w formie tradycyjnych pieśni (weselnych, kołysanek, miłosnych itp) podczas kameralnego, godzinnego koncertu, połączonego z opowieścią o serbskich tradycjach.
Obecnie tradycyjne pieśni słychać w Serbii znacznie częściej niż w Polsce i to w wykonaniu młodych ludzi. Guślarze do tej pory gromadzą ogromną widownię, niczym gwiazdy rocka. Nadal tworzą pieśni, wiele z nich powstało pod wpływem wciąż świeżych wydarzeń wojennych i na chwałę prawdziwych przywódców narodu.
Agata Harz, z wykształcenia orientalistka, jako dziecko spędziła kilka lat w Belgradzie i – jak sama przyznaje – nasiąknęła tamtejszą kulturą, tak pisze o sobie: – Prowadzę autorski cykl nauki śpiewu głosem naturalnym "Wniebogłosy", który realizowałam m.in. na Taborach, Festiwalach (np. Skrzyżowanie Kultur, Wszystkie Mazurki Świata, Akademia Muzyków Wędrownych, Dźwięki Północy, Klub Tyndyryndy Festiwalu w Kazimierzu) czy w ramach zajęć w Instytucie Kultury Polskiej UW. Opieram się na repertuarze głównie z Lubelszczyzny, Podlasia i Mazowsza. W moich projektach artystycznych, korzystam z różnych technik wokalnych, śpiewam polską i słowiańską muzykę tradycyjną in crudo oraz własną twórczość (wspólnie z grupą Księżyc), a także muzykę współczesną, uczestniczę w przedsięwzięciach teatralnych.
Barbara Wilińska, śpiewaczka i multiinstrumentalista, trenerka głosu, kaligraf. Zajmuje się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem, wykorzystując swoje umiejętności i zainteresowania w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych oraz prowadzenie zespołów śpiewu tradycyjnego. Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Kaligrafuje i maluje, upatrując inspiracji w średniowieczu oraz światach równoległych. O sobie mówi tak: To, co jest mi bliskie – to człowiecze emocje, pragnienia, sposoby doświadczania siebie i świata, mgliste wspomnienia, sny, ulotna pamięć i niepamięć, to, co nieświadome, to, co podskórne, to, co płynie w krwiobiegu.
Jako dekoracja teatralna dla niedzielnego koncertu posłuży instalacja pt. „Faras”, którą stanowić będzie fragment stworzonego w 2016 roku cyklu tkanin autorstwa Ignacego Łodzińskiego zdobionych techniką batiku, inspirowanych średniowiecznym malarstwem nubijskim z Faras w Dolinie Nilu. Instalację będzie można oglądać przez cały weekend 8-9 października w godzinach 12:00-19:00.
Więcej o malarstwie z Faras:
- https://www.youtube.com/watch?v=nEcj9Yo_WqY&index=2&list=PLA3Uqc_w7MnIVoLzd2pC147G5oxCLSlFv
- https://www.youtube.com/watch?v=Sob0Bn9ALJM&list=PLA3Uqc_w7MnIVoLzd2pC147G5oxCLSlFv&index=12
- https://www.youtube.com/watch?v=AGN6Gmi94Ec&list=PLA3Uqc_w7MnIVoLzd2pC147G5oxCLSlFv&index=13
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Stowarzyszenie Razem dla Milanówka
Centrum Środowisk Twórczych Willa „Waleria”
Więcej informacji na Facebooku:
Zobacz również:
- Reportaż o willi "Waleria" w radiowej Dwójce
- Otwieramy drzwi Walerii - 23-25 września 2016 r.
- Europejskie Dni Dziedzictwa w pracowni Jana Szczepkowskiego