Aktualności
Jedwabne bogactwo Milanówka w czasach PRL-u
data aktualizacji: sobota, 24 września 2016
Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego zaprasza 24 września 2016 r. (sobota) o godz. 16.00 do Willi Borówka w Milanówku (ul. Królowej Jadwigi 5, budynek Wozowni) na otwarcie wystawy pt. Jedwabne bogactwo Milanówka w czasach PRL-u.
W programie m.in.:
- unikalne, archiwalne nagrania z 1946 r. głosu współzałożycielki Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej Stanisławy Witaczek oprowadzającej po fabryce oraz nagranie przyzakładowej orkiestry pod dyrekcją Feliksa Dzierżanowskiego (ze zbiorów Archiwum Polskiego Radia)
- makieta Zakładów Jedwabiu Naturalnego
- wywiady – wspomnienia byłych pracowników ZJN
- audycja Polskiego Radia “ Z jedwabnikiem w herbie” z 1979 r., z udziałem pracowników ZJN
- liczne dokumenty, tkaniny, filmy i zdjęcia archiwalne.
Opis Wystawy:
Zapraszamy Państwa w podróż do czasów minionych, kiedy niemal każdy produkt milanowskiej fabryki był postrzegany jako dzieło. Jedwab naturalny jawił się jako szczyt luksusu i obiekt pożądania eleganckich pań i panów. Oglądając bogatą kolekcję wzorników, zadajemy sobie pytanie: dlaczego tak ogromne dziedzictwo milanowskiego wzornictwa nie przetrwało próby czasu? Nie ma na to prostej odpowiedzi, ale jedno jest pewne: dziś, kiedy po czasach świetności pozostały jedynie wspomnienia, zaczynamy doceniać jego wartość. Atmosfera fabryki i współpraca z artystami, pomimo prymitywnych warunków pracy i „bylejakości” PRL-u umożliwiały nadzwyczaj kreatywnym malarkom i mistrzom wzornictwa tworzenie oryginalnych wyrobów. W fabryce powstały setki, lub nawet tysiące, wzorów drukowanych, wśród nich wiele bardzo wartościowych. Jedwab malowany w Milanówku bywał na najważniejszych pokazach mody, także za granicą. Zachwycały szczególnie wypracowane kolekcje dla znanych projektantów i domów mody. Nie można także zapomnieć o tkaninach rekonstrukcyjnych, które do dziś zdobią pałace w Wilanowie, Nieborowie i wiele innych. Ta wystawa ma przede wszystkim przypomnieć, że tkaniny produkowane przez Zakłady Jedwabiu Naturalnego były dziełem setek ich pracowników. To właśnie dzięki ich relacjom i nieocenionej pomocy mogła powstać wystawa inspirująca kolejne pokolenia ludzi zafascynowanych historią milanowskiego jedwabiu.
Autorem wystawy jest Bartosz Krupa – student Politechniki Warszawskiej, absolwent SLO Nr 5 w Milanówku, reżyser filmu „Henryk Witaczek – wizjoner, który stworzył jedwabnictwo w Polsce”, współtwórca wystaw w Wirtualnym Muzeum Jedwabnictwa i aktywny działacz Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.
Współtwórcy: byli pracownicy Zakładów Jedwabiu Naturalnego: Ewa Noińska, Jadwiga Łaskawiec, Wanda Słonecka, Zbigniew Gontarczyk, Barbara Giemczyńska, Tadeusz Ciesielski, Mariola Marszałkiewicz, Anna Taubwurcel
Grafika: Magda Zagdańska
Organizator wystawy: Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego
Partnerzy: Archiwum Państwowe w Warszawie, Urząd Miasta Milanówka
Patronat medialny: Radio Bogoria
Wystawa jest częścią projektu „Łączy na jedwab” opracowanego i realizowanego przez Stowarzyszenie Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego.