Aktualności
I Milanowskie Biennale Malarstwa na Jedwabiu - 31 maja b.r.
data aktualizacji: piątek, 30 maja 2014
90. rocznica początków tradycji jedwabniczych w Milanówku to doskonała okazja do przypomnienia wydarzeń ważnych nie tylko dla naszego miasta. Milanowskie Biennale Malarstwa na Jedwabiu to tegoroczna inicjatywa kulturalna mająca na celu upamiętnienie założenia Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku i przypomnienie innowacyjnej produkcji jedwabiu naturalnego w tej części Europy. Biennale to także wydarzenie z ważną dla kultury polskiej tradycją sztuki malowania na jedwabiu, którą od lat żywo zainteresowani byli najwybitniejsi polscy malarze i graficy. Wreszcie Biennale to inicjatywa przypomnienia – poprzez ogólnopolski konkurs – o roli Milanówka, jaką odegrał w rozwoju jedwabnictwa w Polsce.
Wszystko zaczęło się w momencie, kiedy rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie utworzyli w Milanówku (w 1924 roku) Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wtedy też Milanówek stał się niekwestionowaną stolicą jedwabiu.
Upowszechniano tu wiedzę o jedwabnictwie, zorganizowano hodowlę jedwabników oraz wdrożono produkcję jedwabiu, oferując klientom szeroką gamę wyrobów. To właśnie w tym zakładzie artyści realizowali swoje twórcze pomysły. Można było tu spotkać najwybitniejszych twórców malarstwa na jedwabiu.
Po transformacji ustrojowej w 1989 roku właścicielem zakładu została firma Jedwab Polski Sp. z. o.o., będąca producentem markowej galanterii ze 100% jedwabiu naturalnego. Unikatowe kolekcje ręcznie malowanych jedwabnych apaszek, szali, kuponów sukienkowych od kilkudziesięciu lat zdobywają uznanie i podziw polskich oraz zagranicznych klientów.
Tradycję naszego miasta związaną z jedwabiem podtrzymują ludzie, w których zdążyła się ona przez te wszystkie lata głęboko zakorzenić i którzy nie wyobrażają sobie już wizerunku Milanówka bez jedwabiu. Dlatego będziemy kontynuować, w cyklu dwurocznym, przegląd współczesnych trendów i pojawiających się nowych tendencji artystycznego malowania na jedwabiu. Dążymy również do utworzenia Muzeum Jedwabnictwa w Milanówku.
Ogromne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy zaangażowali się w organizację Milanowskiego Biennale Malarstwa na Jedwabiu. Dziękujemy pochodzącym z całej Polski uczestnikom konkursu, za wspaniałe prace, Komisji Konkursowej za wnikliwą ocenę prac oraz tym, którzy użyczyli swoje pamiątki, dokumenty, fotografie do przygotowania wystaw towarzyszących. Liczymy, że w kolejnych latach Biennale Malarstwa na Jedwabiu będzie się rozwijać.
Wystawy towarzyszące wernisażowi:
- Wystawa dokumentów po Henryku i Stanisławie Witaczek oraz dokumentów i malarstwa Beaty Nehring z d.Witaczek ze zbiorów Małgorzaty Dygas
- Wystawa historyczna pt. "Wspomnienie pisane jedwabiem"
- Historyczna inscenizacja muzyczna w wykonaniu T-ART
- Koncert muzyczny
ORGANIZATORZY: Urząd Miasta Milanówka, Jedwab Polski, Milanowskie Centrum Kultury.
PARTNERZY: Porozumienie Samorządowe Milanówek Dziś i JUTRO, T-ART, Stowarzyszenie Kuźnia Milanowska, Archiwum Państwowe Dokumentacji Osobowej i Płacowej.
Wydarzenie pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Milanówka Jerzego Wysockiego.
« Wróć do listy aktualności