Aktualności
Spotkania Geograficzne i Akademia Dokumentu
data aktualizacji: poniedziałek, 3 października 2011
SLO Nr 5 w Milanówku ma przyjemność zaprosić w ramach "Spotkań Geograficznych i Akademii Dokumentu"
na pokaz slajdów Macieja Rafińskiego Kościół Ostatniego Testamentu, czyli syberyjski Jezus i jego wyznawcy
Czas: piątek 07.09.2011
Godzina 19.00
Miejsce: budynek SLO Nr 5 w Milanówku - ul.Fiderkiewicza 41
Wstęp wolny!
Maciej Rafiński - urodzony w Milanówku, skończył milanowskie Społeczne Liceum Ogólnokształcące, potem etnologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od czterech lat mieszka w Ljubljanie, stolicy Słowenii, gdzie pisze doktorat o nowych ruchach religijnych, stąd zainteresowanie Wissarionem. W wolnych chwilach zajmuje się ogrodnictwem i hodowlą żółwi.
18 sierpnia 1991 roku Sergiej Anatoljewicz Torop wracał z pracy trolejbusem. Pracował wtedy w jednej z cerkwi w Minusińsku, poproszono go o namalowanie kilku fresków na ścianach świątyni. Duchownym nie spodobały się jego wizje Marii - robotnicy z dużymi, spracowanymi dłońmi. Sergiej wiedział jednak, że ma rację. I to właśnie w trolejbusie dowiedział się dlaczego. Doznał w nim bowiem oświecenia.
Od tego dnia używa imienia Wissarion i twierdzi, że jest reinkarnacją Jezusa. Udało mu się zebrać wokół siebie kilkanaście tysięcy wiernych, razem zamieszkali w okolicach Góry Suchej nad rzeką Kazyr w południowej Syberii. Wyznawcy Wissariona prowadzą ascetyczny tryb życia - nie jedzą mięsa, nie piją alkoholu i unikają przemocy. Starają się nie zatruwać środowiska i samemu zaspokajać swoje potrzeby, od tych żywieniowych aż do budowy domów i produkcji odzieży.
Wissarion ma swojego ewangelistę - Wadima Redkina, byłego muzyka rockowego, który zapisuje każde słowo padające z ust swojego nauczyciela. Powstaje w ten sposób mająca już kilkanaście tomów księga - "Ostatni Testament", od którego wyznawcy Wissariona biorą swoją nazwę. Nazywają się bowiem "Kościołem Ostatniego Testamentu"
Zapraszam na pokaz slajdów z podróży na Górę Suchą!