Projekt Milanowianki
Czas na Milanowianki
W Milanówku mieszkało wiele kobiet, których życie, praca zawodowa i działalność społeczna miały wpływ na dzieje naszego miasta, jego charakter, kulturę, rozwój.
A przecież nie tylko Waleria Morozowicz czy Maria Morozowicz-Szczepkowska zasługują na życie w naszej pamięci, naszych opowieściach, publikacjach o Milanówku czy nazwach milanowskich ulic. Takich kobiet było więcej.
Twórcy Festiwalu Otwarte Ogrody 2013 postawili ważny krok ku przywracaniu pamięci o kobietach ważnych dla historii Milanówka. Dzięki staraniom Milanowskiego Centrum Kultury i Pana Andrzeja Pettyna wydobyto na światło dzienne sylwetkę Felicji Witkowskiej - milanowskiej fotografki. Wystawa oraz seminarium poświęcone kobiecie, która z reporterską pasją przez lata zatrzymywała w fotograficznym kadrze życie mieszkańców Milanówka, przyczyniły się do powiększenia grona kobiet, o których życiu i dorobku możemy pamiętać. Miasto uhonorowało Felicję Witkowską godnie – gdyż poza wydarzeniem w Milanowskim Centrum Kultury jedna z naszych ulic została nazwana jej imieniem.
Działania związane z postacią Felicji Witkowskiej były dla Nas inspiracją do dalszych działań. Tak powstał pomysł na projekt MILANOWIANKI, który koncentruje się na odzyskiwaniu pamięci i rekonstrukcja historii kobiet z Milanówka. Grupa mieszkanek naszego miasta postanowiła podjąć działania badawcze mające na celu opracowanie sylwetek kobiet, których losy na stałe bądź czasowo splotły się z historią naszego miasta. Utkane z życia, twórczości, pracy naukowej i działalności społecznej biograficzne opowieści o niezwykłych Milanowiankach będą miały szansę wypełnić lukę w dotychczasowych badaniach i opracowaniach dotyczących Milanówka.
Proponujemy współczesnym Milanowiankom niezwykłą podróż do przeszłości – spotkanie z dawnymi Milanowiankami.
Do udziału w cyklu badawczo-kulturowym poświęconym poszukiwaniom, odkrywaniu i rekonstrukcji wyjątkowych kobiet, których fascynujące życie, artystyczny i naukowy dorobek oraz praca dla innych trwale wpisały się w historię Milanówka pragniemy zaprosić kobiety, dla których to miasto jest ważnym miejscem na mapie ich życia, pracy i twórczości. Zapraszamy do spotkań w kobiecym gronie, do współpracy i wymiany doświadczeń podczas realizacji naszego przedsięwzięcia.
Chciałybyśmy by wynikiem projektu była publikacja książkowa zatytułowana MILANOWIANKI, zawierająca efekt wielomiesięcznej pracy indywidualnej i grupowej uczestniczek projektu. Chcemy, by premiera i prezentacja projektu odbyła się podczas IX Otwartych Ogrodów w 2014 roku. Wydarzeniem uzupełniającym będzie wystawa prac powstałych w trakcie realizacji projektu, m.in.: fotografii, nagrań audio-wideo, prac plastycznych. Ponadto pragniemy opracować i wytyczyć szlak miejskiej wycieczki śladami kobiet przywróconych pamięci na kartach publikacji MILANOWIANKI.
Spotykamy się w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 18:00, w Galerii Matulka, ul. Pilsudskiego 30 (budynek poczty).
Agnieszka Ostrowska
Koordynatorka Projektu Milanowianki
Zapraszamy do zapoznania sie z sylwetkami: